Photo from thestraitstimes
Photo from thestraitstimes
  PAP Workers’ Party SPP SDP SFP NSP RP DPP SDA PPP Indep.
SMCs
1. Bukit Batok – NEW PAP     Chee Soon Juan                
2. Bukit Panjang – PAP Teo Ho Pin     SDP                
3. Fengshan – NEW PAP Workers’ Party                    
4. Hong Kah North – PAP Amy Khor   SPP         DPP       3 Corner
Fight
5. Hougang – WP Lee Hong Chuan MP Png Eng Huat                    
6. MacPherson – NEW Tin Pei Ling Workers’ Party                    
7. Mountbatten – PAP Lim Biow Chuan   Jeannette Chong         DPP       3 Corner
Fight
8. Pioneer – PAP Cedric Foo         NSP            
9. Potong Pasir –  PAP, NCMP SPP Sitoh Yih Pin   NCMP Lina Chiam         Benjamin Pwee     Tan Lam Siong 3 Corner
Fight
10. Punggol East – WP Charles Chong MP Lee Li Lian                    
11. Radin Mas – PAP Sam Tan       SFP              
12. Sengkang West- PAP Lam Pin Min Workers’ Party                    
13. Yuhua – PAP Grace Fu     SDP                
                         
4 MP GRCs    
1. Chua Chu Kang – Incumbent: PAP Gan Kim Yong, Alvin yeo,
Zaqy Mohamad, One candidate,
Low Yen Ling
                PPP    
2. East Coast – Incumbent: PAP Lim Swee Say, Maliki Osman,
Lee Yi Shyan, Jessica Tan,
Raymond Lim
Workers’ Party                    
3. Holland Bukit-Timah – Incumbent: PAP Vivian Balakrishnan,
Christopher De Souza,
Liang Eng Hwa, Sim Ann
    SDP                
4. Jalan Besar – NEW PAP Workers’ Party                    
5. Marsiling-Yew Tee – NEW Lawrence Wong, Ong Teng Koon,
Hawazi Daipi, Alex Yam
    SDP                
6. West Coast – PAP Lim Hng Kiang, Arhur Fong,
S Iswaran, Foo Mee Har,
One candidate
          RP          
5-MP GRCs    
1. Aljunied – Incumbent: WP Victor Lie, 4 Candidates MP Low Thia Khiang,
Sylvia Lim,
Chen Show Mao,
Pritam Singh,
Muhamad Faisal
                   
2. Bishan Toa-Payoh – Incumbent: PAP Wong Kan Seng, Ng Eng Hen,
Josephine Teo, Hri Kumar,
Zainudin Nordin
  SPP         DPP       3 Corner
Fight
3. Jurong – Incumbent: PAP Tharman Shanmugaratnam,
Halimah Yacob,
Ang Wei Neng, Desmond lee,
David Ong
        NSP            
4. Marina Parade – Incumbent: PAP, NCMP (Joo Chiat) Goh Chok Tong, Tan Chuan Jin,
Fatimah Lateef,
Seah Kian Peng
Workers’ Party, NCMP (Joo Chiat)
Yee Jenn Jong
                   
5. Neesoon – Incumbent: PAP K Shanmugam,
Muhammad Faishal,
Lee Bee Wah, Lim Wee Kiak,
Patrick Tay
Workers’ Party                    
6. Sembawang – Incumbent: PAP Khaw Boon Wan, Ellen Lee,
One candidate,
Ong Ye Kung,
Vikram Nair
    SDP                
7. Tampines – Incumbent: PAP Mah Bow Tan (Cheng Li Hui),
Irene Ng (Desmond Choo),
Masagos, Baey Yam Keng,
Heng Swee Keat
      SFP NSP           3 Corner
Fight
8. Tanjong Pagar – Incumbent: PAP Lee Kuan Yew (Joan Pereira),
Lily Neo,
Indranee Rajah,
Chan Chun Sing, Chia Shi-Lu
          RP DPP       3 Corner
Fight
6 MP GRCs    
1. Ang Mo Kio – Incumbent: PAP Lee Hsien Loong,
Yeo Guat Kwang (Koh Poon Poh),
Inderjit Singh (Henry Kwek),
Seng Han Thong (Darryl David),
Ang Hin Kee
          RP          
2. Pasir Ris- Punggol – Incumbent: PAP Teo Chee Hean, Teo Ser Luck,
Penny Low, Janil Puthucheary,
Gan Thiam Poh, Zainal
              SDA